Je li vam se ikad dogodilo da se pobudite i osjetite da ste na nekom drukčijem mjestu s posebnom energijom? Upravo takvog osjećaja probudio sam se u Luxoru znajući da je danas dan kad ću vidjeti neke uistinu posebne stvari, stvari o kojima sam cijeli život čitao, učio i maštao. Uopće nije bilo bitno što ću ćuti i što će me Rady sve naučiti, bitno je bilo vidjeti te stvari svojim očima, osjetiti ih i zamisliti kako su nekada izgledale.
Grad Luksor smjestio se na desnoj obali Nila na području drevne Tebe, glavnog grada Starog Egipta, a naziv grada potječe od arapske riječi “el – Uqsor”, što znači tabor ili utvrda.
Dan 3 – Luxor – East bank – 17.05.2021
Dan započinjemo dolinom kraljeva koja se dijeli na dva djela, istočni, gdje se nalazi većina grobnica i onaj zapadni, koji se još naziva i dolinom majmuna. Već na samom ulazu u dolinu pogled baca na impresivnu El-Qurn (Drevno ime „Meretseger u prijevodu znači „ona koja voli tišinu“), 420 m visoku planinu u obliku piramide koja dominira cijelom dolinom i koju su faraoni simbolično odabrali kao mjesto vječnog počinka. Podnožje planine i dolinu obavila je gusta magla koja je začinila i ovako već nestvaran dojam cijelog mjesta!
U dolini se nalaze čak 63 grobnice i odabrati koju vidjeti težak je zadatak, a za nekog u kolicima doslovno nemoguć! Srećom, sa mnom je bio Grega i znao sam da će dati sve od sebe da barem doživim jednu, a ako već moram birati, neka to bude ona najpoznatija, Tutankamonova! Na kraju sam ih vidio čak tri!
Ramzes V. i VI.
Kao prvi grobnicu, odabrali smo onu najpristupačniju, grobnicu faraona Ramzesa V. i VI. koja je bila jedina bez stepenica na ulazu. Naš vodič Rady, ispričao nam je sve o grobnici ispred jer vodičima nije dozvoljeno predavati ljudima unutar grobnica kako bi se skupljalo što manje vlage i kako bi se grobnice očuvale! Rady je jedina osoba koju sam do sad upoznao i koju nisam pitao ništa o njegovom životu jer za razliku od ostalih, Rady ima mnogo toga za ispričati, priča odličan engleski, jako je pristupačan i ima smisla za humor. Ulaskom u grobnicu prestaje sve i ostaje ti samo diviti se i postavljati si bezbroj pitanja. Kako su ovo iskopali? Kako su ovo crtali? Kako je još uvijek očuvana boja? Kako im je ovo palo na pamet? Jesu li egipćani vanzemaljci?
Ramzes V. i VI. bili su faraoni starog Egipta, koji su vladali u razdoblju Novog kraljevstva (16.-11. st. pr. Kr.). Ramzes V. bio je sin Ramzesa IV. i vladao je samo dvije godine početkom, a poznat je po izgradnji Ramesseuma, posmrtnog hrama u Tebi, i po svojim naporima da poboljša sustav navodnjavanja u dolini Nila. Međutim, njegovu vladavinu zasjenio je niz prirodnih katastrofa, uključujući glad i bolesti, koje su vjerojatno doprinijele njegovoj ranoj smrti. Ramzes VI je bio sin Ramzesa V i vladao je oko osam godina. Poznat je po proširenju Amonova hrama u Karnaku i po svojim naporima da unaprijedi gospodarstvo kraljevstva. Također je zapamćen po uspješnim vojnim kampanjama u Nubiji, gdje se borio protiv Kušita i proširio egipatsku kontrolu nad regijom.
Tutankamon
Nakon prve grobnice, došao je red na Tutankamona! Nakon par stepenica stižemo do ulaza, a tu me odmah dočekuje simpatični djedica čuvar koji se želi slikati, kao i njegov kolega. Ova grobnica je za razliku od prve zahtijevala dozu vratolomije pa nam je trebalo vremena da razmislimo kako ćemo mene spustiti do dole. Strop je nizak, stepenica je jako puno i strme su, uske i još ih na pola dijeli gelender što star čini puno težom. Tina i Grega podigli su me s kolica koja je uzela Patricija i krenuli smo stepenicama…
Po silasku, s lijeve strane ugledavam maleno tijelo nekadašnjeg egipatskog faraona Tutankamona. Poznat i kao kralj Tut, imao je svega 18 godina kada je umro, a vladao je od 1332. do 1323. godine prije Krista. Najpoznatiji je po grobnici koju je 1922. otkrio Howard Carter i bila je to jedina pronađena grobnica koja nije bila opljačkana i koja je bila puna blaga i artefakata. Jedno od najvrjednijih svakako je njegova čuvena maska. Meni možda i najfascinantniji podatak jest da je Tutov bodež bio izrađen od meteorita!
Seti I
Izlaskom iz grobnice preostala nam je još samo jedna, ona grobnice Setija I. Set, također poznat kao Seth ili Sutekh, bio je staroegipatski bog povezan s kaosom, neredom i pustinjom. Prikazivan je kao čovjek s glavom životinje, često šakala ili magarca, a štovan je kao zaštitnik pustinje i zaštitnik putnika. Prema egipatskoj mitologiji, Set je bio brat Ozirisa i Horusa, a bio je poznat po svojoj ljubomori i želji za moći. Često je prikazan kao zlikovac u egipatskim mitovima, a povezan je s izdajom i sukobima.
Hatshepsut temple
Kratka vožnja kombijem dovodi nas u dolinu kraljica i jedan od najimpresivnijih hramova Egipta, hram kraljice Hatšepsut, Deir el-Bahri! Ovoj sam se možda i najviše radovao i ovo je bila moja kraljica s obzirom da je do ulaska u hram dala napraviti ogromnu rampu! Znači, znala je da dolazim! Koja glava moraš bit da ovakvo nešto napraviš? Svi hramovi izgledali su kao hramovi osim ovog! Ovaj hram izgledao je kao neka jebena futuristička zgradetina iz trećeg Reicha!
Hatshepsut je bila jedna od najuspješnijih žena koje su vladale Egiptom. Unatoč činjenici da je bila žena u društvu kojim su dominirali muškarci, uspjela je održati svoju moć i učinkovito vladati više od dva desetljeća. Njezina je vladavina bila vrijeme prosperiteta i stabilnosti u Egiptu, a zapamćena je kao jedan od najvećih faraona u egipatskoj povijesti. Vladala je Egiptom više od 20 godina, sve do svoje smrti 1458. pr. Kr. Bila je poznata po širenju egipatske trgovine i bogatstva kroz niz ambicioznih građevinskih projekata i vojnih kampanja.
Qurna
Prolazimo pored doline umjetnika, doline plemića i drevnog sela Qurna koje je nekoć bilo važno središte trgovine i poljoprivrede u starom Egiptu, a bilo je poznato po svojoj plodnoj zemlji i obilnim usjevima. Koliko je toga ovdje, a tako malo vremena! I onda ti netko kaže da su dva dana za ovo dovoljna…Diveći se krajoliku i nevjerojatnoj sposobnosti ovih ljudi, dolazimo do Nefertarijeve grobnice, one najuščuvanije, a i najskuplje!
Nefertari
Sunce je sad već bilo visoko i pržilo je na preko 35 stupnjeva! Za mene je to bilo užasno naporno ali kako sam fizički radi projekta bio najspremniji od svoje ozlijede, sve sam nekako lakše podnosio nego inače. Uz to, bez obzira što sam jednu ranu već zaradio, ovdje sam se stvarno trudio paziti na sebe, piti dovoljno i držati se dalje od sunca!
S obzirom na to da smo po osobi ulazak u ovu grobnicu platili 50 eura, nitko nije niti razmišljao o tome da unutra ne idem već smo jednostavno samo krenuli. Grega me do dole nosio sam, a cure su snimale i uzele kolica. Iako je cijena od 50 eura za ovu grobnicu paprena, spuštanjem u grobnicu shvatiš zašto je to tako i shvatiš da si uistinu na jednom posebnom mjestu s gotovo netaknutim hijeroglifima i slikama u boji.
Grobnica je sagrađena za Nefertari, omiljenu ženu faraona Ramzesa II. Grobnica je poznata po svojoj zapanjujućoj umjetnosti i arhitekturi, a smatra se jednom od najljepših grobnica u dolini. Ukrašena je zamršenim rezbarijama i slikama koje prikazuju Nefertarin život i njezinu ulogu kraljice. Grobnica također uključuje niz komora i hodnika, koji sadrže artefakte i blago koje je pokopano s kraljicom. Cijeli strop oslikan je u tamno plavoj boji sa zlatnim zvijezdama da reprezentira nebo, a pridržavaju ga četiri velika stupa oslikanih kao „kičme“ između kojih se nalazio njezin sarkofag.
Na putu prema izlasku, dok me Grega nosio van, dogodile su nam se dvije stvari. Prva je ta da si je Grega razbio glavu o strop, a druga je da je Tina s mojim kolicima odvalila komad zida u grobnici! Sva sreća pa nitko nije vidio jer da je, stvarno ne znam što bi se dogodilo…
Memnonovi kolosi
Na putu prema Medinet Habuu prolazimo pored Memnonovih kolosa, dvije velike kamene statue koje su Izvorno izgrađene kao dio posmrtnog hrama Amenhotepa III., koji je vladao Egiptom tijekom 18. dinastije (1390.-1352. pr. Kr.). Kipovi, koji su visoki gotovo 18 m, prikazuju Amenhotepa III kako sjedi na prijestolju s rukama oslonjenim na koljena. Isklesane su od blokova kvarcita i nekoć su bile obojene svijetlim bojama, ali se većina boje s vremenom istrošila. Jedna zanimljiva činjenica o Memnonovim Collosima je da su bili poznati po svojoj sposobnosti “pjevanja”. Vjeruje se da su kipovi proizvodili zvuk pjevušenja ili pjevanja kada ih je udarilo jutarnje sunce, što je fenomen koji se pripisivao božici Amunet i smatrao se dobrim predznakom za faraona.
Medinet Habu
Nakon kolosa, stižemo u hram Ramzesa III., Medinet Habu! Toliko je vruće da se špricam svake dvije minute, a toliko sam vode već popio da sam do ovog trenutka popišao impresivnih tri litre tekućine!
Medinet Habu je sagrađen tijekom razdoblja Novog kraljevstva (16.-11. st. pr. Kr.), a poznat je po svom razrađenom dizajnu i bogato ukrašenim zidovima. Najimpresivnija karakteristika ovog hrama svakako je ogroman i ukrašen pilon na samom ulasku u hram. Hram je posvećen bogu Amonu, a izgradio ga je faraon Ramzes III, koji je vladao Egiptom u 12. stoljeću prije Krista. Služio je kao središte bogoslužja i administracije, te se koristio za razne vjerske obrede i obrede.
Hramski kompleks uključuje niz zgrada i građevina, uključujući veliki hram, manji hram posvećen kraljici, niz kapelica i brojne grobnice. Zidovi hrama ukrašeni su složenim rezbarijama i slikama koje prikazuju faraonove vojne pohode i njegove pobjede nad neprijateljima.
Krstarenje Nilom
Za kraj zapadne obale posjećujemo tvornicu alabastera Tohotms i stižemo u smještaj kako bi se spremili i odmorili za drugi dio dana! Moh mi javlja da je stigao u Luxor što me dodatno veseli i govori mi da su spremni i da možemo krenuti!
Presvučeni i odmorni, stižemo do obale Nila gdje pristaje prekrasna Felucca u kojoj se nalaze Moh i valjda najjača posada broda koju sam vidio u životu. Iako brod nije pristao na idealnom mjestu ne brinem, ovi će me baciti unutra ako treba!
S zapadne obale prelazimo na istočnu i tu kupimo Zahiu, djevojku koja me pozvala u Egipat i Aymana, dečka koji mi je preporučio Moha. I dok mi Zahia priča o sebi, životu žene u Egiptu i Luxoru, razvijamo jedra i prepuštamo se Nilu uz pogled na cijeli grad s obje strane. Posada broda priprema šišu i čaj, a drugi brod nam u organizaciji Moha donosi hranu tj. pravu pravcatu gozbu!
Plovidba Nilom uz zalazak bila je točka na i nevjerojatnog dana u kojem sam vidio i doživio stvari kojih niti danas nisam svjestan. Kraj dana proveli smo na krovu smještaja gdje su nam se pridružili naši egipatski prijatelji te uz razgovor i šišu uživali u pogledu na čuvenu iv osvijetljnu El-Qurnu!
Dan 4 – Luxor – West bank – 18.05.2021
Hassan je točan kao urica! Ako slučajno kasnimo, vrijeme krati čitanjem Kurana i učenjem o svojoj vjeri, Islamu. Hvatamo ga na djelu ali ovaj put odlučuje i s nama podijeliti neke stvari iako to radi potpuno sramežljivo.
Inače, kad smo se upoznali, Hassan je nosio majicu s nekim natpisom na kojem je falilo par slova i izgledalo je kao da piše „fuck you all“. Naravno da smo se zajebavali na to i spremio sam ga u mobitel pod „Hassan fuck you all“. Danas je došao s istom majicom ali na njoj više nema slova! Smije se sav sretan govoreći kako ih je maknuo! Uvijek nam pomaže utovariti stvari i mene pa tako i ovaj put, ubacujemo se u kombi i krećemo!
Karnak temple
Kako nas u smještaju neće biti na ručku dobivamo lunch boxove, a Gregin sadržaj izgleda kao…pa pogledajte fotku da ne bi ja opet bio prost! Putem kupimo Radya i stižemo pred hram Karnak! Kako smo si kupnjom Luxor passa od 100 dolara osigurali ulazak na sve sajtove, prolazimo osiguranje i ulazimo! Inače, u Egiptu sve vrvi od vojske, a ispred ovakvih lokaliteta nije ništa drukčije! Za razliku od doline kraljeva i kraljica, Karnak na ulazu ima rampu i gotovo je cijeli ravan pa problema s kretanjem u kolicima nema. Problem je jebeno bolesna vrućina koja prži kožu i radi koje ne mogu pet minuta „stajati“ na suncu! Bolesno je vruće! Nakon same rampe otvara se pogled na veliki pilon i sam ulazak u hram do kojeg vodi Aleja sfingi duga 400 metara i široka 20 metara. Aleja sfingi s ovnovim glavama i lavljim tijelima povezivala je nekoć Amonov hram u Luksoru s Konsovim hramom u Karnaku. Simbol rasplodne moći, ovan, bio je posvećen Amonu. Ej, pa ja sam ovan!
Amunov hram, poznatiji kako Karnak do danas je jedan od najvećih svetišta na svijetu i prostiže se na području od od oko 3 km² .
Građen unutar 2000 godina kroz više dinastija i još više vladara, svaki od njih je dodao neki svoj pečat. Savršeno je poravnat sa zalaskom sunca u ljetnom solsticiju. Poznat je po svojim impresivnim stupovima kojih je danas nešto više od 130 i viših od 22 metra te aleji sfingi koja je navodno bila duga oko 3 kilometra kojih je danas svega tridesetak.
Unutar kompleksa nalazi se obelisk visok skoro 23 m. Obelisci su nasljednici piramida, navodno su stari Egipćani shvatili da su piramide neisplative. Hram krije i Sveto jezero. Navodno nema tj. nije pronađen izvor vode iz kojeg se puni i navodno razina vode do danas nije pala. Služio je za ritualno kupanje.
Luxor temple
Nakon Karnaka stižemo u hram Luxor! Kao i kod Karnaka, ispred Luksora se itsto tako nalazi aleja sfingi, tj. njezin početak ili kraj. Prednji dio hrama uistinu je impresivan, a doživjeti ga bez ljudi posve je jedinstven doživljaj!
Poznat na egipatskom kao ipet resyt ili “južni harem”, hram je bio posvećen Tebanskoj trijadi Amona, Mut i Konsa, a sagrađen je u doba Novog kraljevstva, oko 1400. pr. Kr. U njemu se održavao godišnji Festival Opet, prilikom koga se kultna statua paradirala niz Nil do obližnjeg Amonovog hrama u Karnaku kako bi ostala sa svojom suprugom Mut. Tako su Egipćani slavili plodnost i po tome je hram dobio svoje egipatsko ime.
Najstariji dijelovi hrama je kapela barke, odmah iza prvog pilona, koju su podigli Hatšepsut i Tutmozis III. Glavni dio hrama, kolonadu i sunčevo dvorište dao je izgraditi Amenhotep III., a kasnije ih je proširio Ramzes II., koji je dao izgraditi i ulazne pilone i dva obeliska ispred njih. Jedan od njih je odnešen u Francusku i danas se nalazi u središtu pariškog trga Place de la Concorde.
Na stražnjoj strani hrama nalaze se kapele koje su podigli Amenhotep III. i Aleksandar Veliki. Tijekom Rimskog Carstva, hram i njegova okolica su služili kao legionarska utvrda i mjesto uprave cijelog ovog područja, a kasnije i kršćanski samostan. O tome svjedoče rimsko svetište i kršćanske freske na nekim zidovima.
Obilaskom Karnaka i Luxora završili smo našu priču u Luxoru te odlazimo u smještaj kako bi prošetali našim živopisnim kvartom i vratili se u hram Luxor navečer, kad je osvijetljen. To je nešto što sam možda i najviše priželjkivao prije puta u Egipat.
Sve te hramove gledao sam po filmovima i dokumentarcima koji su bili prikazivani u noćnoj atmosferi obasjani bakljama. Za mene je to bilo to, pravi, nevjerojatni i misteriozni Egipat. I nisam samo dobio to, hram je navečer opet bio prazan i za vrijeme zalaska sunca, dok je sunce obasjavalo nekada ovo životom puno mjesto počašćen sam pozivom na molitvu s obližnjeg minareta.
Za kraj dana smo se našli s dečkima, popili piće, zahvalili Mohu i oprostili se od njega! Sutra nastavljamo prema jugu koji će nas dovesti na samu granicu sa Sudanom.
Sviđa vam se ono što radim, moj sadržaj i način na koji putujem?
Kako bih si olakšao svoja putovanja, koja su često i skuplja te iziskuju dodatne napore, odlučio sam pokrenuti kampanju kojoj je cilj pomoći mi i olakšati financirati putovanja (osobu koja me prati na putu), opremu i ortopedska pomagala. Svoju podršku možete iskazati u obliku donacije ukoliko to želite i možete, a sve informacije pronaći će te ispod 🤗🙏
Za sve dodatne informacije, kao i one o uplati, promaći će te na ovom lnku 👇
https://gogetfunding.com/help-quadraplegic-travel-the-world/
Za one koji uplate žele izvršiti direkt na račun:
Ime: SLAVEN ŠKROBOT
Banka: ZAGREBAČKA BANKA D.D.
IBAN: HR3723600003118713052
Swift / Bic – ZABAHR2X
Opis plaćanja – DONACIJA